fbpx
 

KsięgowośćSpółki10 maja, 2021by kasia SłomkaSpółka z o.o a jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe różnice

W tym artykule postaram się przybliżyć Państwu najważniejsze różnice pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością ( sp. z o.o. ). a jednoosobową działalnością gospodarczą ( JDG ).  Nie sposób wymienić wszystkich dlatego skupiam się na tych, moim zdaniem najistotniejszych.

Czym zatem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?  Jest ona kapitałową spółką handlową, posiadającą osobowość prawną. Może być utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu przez jednego bądź więcej wspólników, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Najważniejsze różnice pomiędzy JDG a spółką z o.o.

  1. Sposób rejestracji

JDG rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( CEIDG) – tradycyjnie we właściwym Urzędzie  lub przez internet , za pośrednictwem portalu https://www.biznes.gov.pl/pl/wniosek-ceidg. Jest to czynność dosyć prosta , którą dzięki tzw. zasadzie jednego okienka, jesteśmy w stanie zrealizować w ciągu jednego dnia. Rejestracja JDG jest bezpłatna. Podczas wypełniania formularza podajemy wszystkie niezbędne dane – nie ma konieczności składania formularzy uzupełniających.

Spółkę z o.o. należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możemy to zrobić elektronicznie poprzez portal S24 lub tradycyjnie, w formie aktu notarialnego. Przed założeniem spółki z o.o. należy przygotować umowę spółki oraz wymagane załączniki, powołać władze oraz wnieść kapitał. Czynność ta zajmuje zatem dużo więcej czasu niż rejestracja jednoosobowej działalności. Z założeniem spółki z o.o.  wiążą się dodatkowe opłaty – opłata sądowa ( 250 zł lub 500 zł ) oraz opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym ( 100 zł ). Do tych opłat należy doliczyć opłatę notariusza, jeśli zdecydujemy się na rejestrację tradycyjną. Po zarejestrowaniu spółki musimy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym formularz NIP-8.

  1. Umowa

Założenie JDG nie wymaga sporządzenia umowy.

W celu założenia spółki z o.o. konieczne jest sporządzenie umowy spółki. System S24 daje nam możliwość skorzystania z jej wzorca. Rejestracja przez internet daje mniejsze możliwości ukształtowania umowy spółki niż u notariusza, zatem w przypadku gdy  chcemy aby umowa zawierała dodatkowe zapisy, konieczne jest założenie spółki metodą tradycyjną. Założenie jednoosobowej spółki z o.o. wymaga sporządzenia aktu założycielskiego, który zastępuje umowę. Nie możemy zarejestrować takiej spółki przed internet – konieczna jest wizyta u notariusza. Co jest niezwykle istotne- w jednoosobowej spółce z o.o. wszelkie uchwały wymagają również formy aktu notarialnego. Powoduje to szereg komplikacji oraz podwyższa znacznie koszty funkcjonowania spółki.

  1. Wspólnicy/Właściciel

Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak sama nazwa wskazuje, jest firmą prowadzoną przez jedną osobę. Obecne przepisy wymagają, aby imię i nazwisko właściciela znalazło się  w nazwie firmy. Krótko mówiąc, to on swoim nazwiskiem „ firmuje” wszystkie jej działania. Nie ma możliwości , aby do JDG wprowadzić wspólnika. Jest to często problemem, gdy pojawia się inwestor chętny zainwestować w naszą firmę. Konieczne wówczas staje się przekształcenie JDG w spółkę – osobową lub kapitałową.

Spółka z o.o. może być założona przez jednego lub więcej wspólników. Choć jednoosobowa spółka z o.o. w praktyce spotykana jest dosyć rzadko, to przepisy pozwalają na jej utworzenie.  Wspólnicy spółki z o.o. mogą nabywać, zbywać udziały – ich grono może ulegać zmniejszeniu lub powiększeniu. Istnieje również możliwość sprzedaży całej spółki, co jest jej dużą zaletą w porównaniu do JDG. Daje to duże możliwości przy pozyskiwaniu kapitału na nowe inwestycje.

  1. Kapitał

Podczas zakładania JDG nie mamy obowiązku wnoszenia kapitału. Mówiąc najprościej – możemy założyć działalność nie posiadając żadnych środków „ na start”.

Podczas założenia spółki z o.o wymagane jest wniesienie kapitału- minimalny kapitał to 5000,00 złotych. Kapitał wnoszony jest przez wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów ( proporcje te określa umowa spółki ) . Minimalna wartość jednego udziału to 50 złotych.

  1. Odpowiedzialność

Właściciel JDG odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem ( również prywatnym ).

Wspólnicy sp. z o.o. za zobowiązania spółki odpowiadają do wysokości wniesionego kapitału.

  1. ZUS

Założenie JDG wiąże się zazwyczaj z obowiązkiem opłacania składek ZUS. Ustawodawca przewidział szereg ulg w tym zakresie, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć ich płatności. Po okresie preferencyjnych składek większość firm wchodzi w tzw. pełny ZUS – na ten moment ( w sytuacji gdy nie mamy prawa do żadnych ulg i opłacamy również składkę chorobową  ) wynosi on minimum 1457,49 złotych. W skali roku daje nam to 17489,88 złotych opłat.

Wspólnicy sp. z o.o. ( poza jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki ) nie mają obowiązku opłacania składek ZUS za siebie.   Jest to na pewno duży plus i duża oszczędność . Pamiętać należy jednak o tym, iż nie opłacając składek ZUS nie posiadamy ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, nie „ odkładamy „ na przyszłą emeryturę. I z tej sytuacji również jest wyjście – chcesz wiedzieć jakie? Zadzwoń lub napisz  do mnie 

7. Księgowość

Księgowość w JDG może być prosta, a co za tym idzie – tańsza w obsłudze. Ustawodawca daje nam do wyboru kilka form opodatkowania – od karty podatkowej, po ryczałt oraz skalę podatkową. W niektórych przypadkach będziemy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ale nastąpi to dopiero po przekroczeniu progu przychodów. Przedsiębiorcy prowadzący JDG podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych ( PIT).

Księgowość spółki z o.o. musi być prowadzona w formie ksiąg rachunkowych. Nie ma tu wyboru, jak w przypadku JDG. Spółki z o.o. rozliczają się w oparciu  o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Korzystna jest natomiast możliwość zastosowania 9% stawki podatku CIT dla niektórych spółek ( dla porównania podatek dochodowy opłacany według skali podatkowej to 17% lub 32 %, podatek liniowy – 19 % ). Pełna księgowość to oczywiście większy koszt jej prowadzenia, ale i większa przejrzystość w dokumentach. Jeśli potrzebujesz wyceny dotyczącej prowadzenia księgowości spółki z o.o. zapraszam do zapoznania się z moim cennikiem

A co z VAT-em ?  Wybór formy opodatkowania czy prowadzenia działalności nie ma wpływu rozliczenia dotyczące podatku VAT 🙂 niestety

  1. Dysponowanie zyskiem

JDG to jej właściciel. Pieniądze firmy to jednocześnie pieniądze właściciela. Nie ma znaczenia, czy swoje prywatne rachunki opłacamy z firmowego czy z prywatnego konta ( choć ja zawsze zalecam rozdzielić te dwie sfery ). Jest to bardzo wygodne , choć odkąd sama mam firmę uważam, że nie sprzyja to  inwestycjom i oszczędnościom.

W spółce z o.o. wypracowany zysk jest zyskiem spółki. Wspólnicy nie mogą w dowolny sposób wypłacać pieniędzy z konta spółki. Nie mogą również realizować swoich prywatnych wydatków kartą spółki. Zakup coca – coli na stacji przy okazji tankowania firmowego samochodu  i płatność firmową kartą powoduje szereg komplikacji i ból głowy u księgowej. To nie oznacza, że nie możemy wypłacić wypracowanego zysku. Jest na to wiele sposobów, ale to temat na odrębny artykuł. Moim zdaniem, trudniejsze dysponowanie majątkiem spółki  sprzyja racjonalniejszemu wydawaniu pieniędzy , a tym samym rozwojowi i inwestycjom.

To, czy warto zdecydować się na założenie działalności w formie spółki z o.o. zależy od wielu czynników. Zawsze jednak warto porozmawiać na ten temat z profesjonalistą.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ ROZMOWĘ