fbpx
 

Uncategorized9 listopada, 2021by kasia SłomkaNOWY ŁAD – zmiany w RYCZAŁCIE I KARCIE PODATKOWEJ

We wcześniejszym artykule opisywałam najistotniejsze z mojego punktu widzenia zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Planowane zmiany dotyczą nie tylko podatku PIT, ale obejmą tzw. ryczałtowców, osoby rozliczające się za pomocą karty podatkowej, jak również podatników CIT.

Poniżej najważniejsze zmiany dotyczące ryczaltu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej:

  1. Główna i najistotniejsza zmiana dotyczyć będzie  wysokości i sposobu obliczania składki zdrowotnej. (pisałam o tym w  artykule dotyczącym zmian w PIT ) . Wysokość składki zdrowotnej wynosić będzie :

– 60%  przeciętnego wynagrodzenia przy przychodach rocznych do 60000 złotych ( na dzień dzisiejszy jest to kwota 307 złotych )

– 100 % przeciętnego wynagrodzenia przy przychodach rocznych od 60000 złotych do 300000 złotych  ( na dzień dzisiejszy jest to kwota 511 złotych )

– 1800 % przeciętnego wynagrodzenia przy przychodach rocznych powyżej 300000 złotych  ( na dzień dzisiejszy jest to kwota 920 złotych )

Podobnie jak w przypadku pozostałych podatników, składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku.

  1. Zmienią się stawki ryczałtu dla niektórych przedsiębiorców. Są to min. :

– osoby świadczące usługi w zakresie opieki zdrowotnej, architektoniczne i inżynierskie, badań i analiz technicznbych, w zakresie specjalistycznego projektowania ( nowa stawka ma wynosić 14 % )

– osoby świadczące usługi związane z wydawaniem gier komputerowych, oprogramowania, doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego ( nowa stawka ryczałtu ma wynosić 12 %)

  1. Od 01 stycznia 2022 roku nie będzie możliwości wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej. Z możliwości tej będą mogli korzystać jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy dokonali takiego wyboru przez końcem 2021 roku.