fbpx
 

KsięgowośćZUS26 lutego, 2021by kasia SłomkaZUS W SPÓŁCE Z O.O.

DZIŚ ŚNIŁ MI SIĘ PIĘKNY SEN … nie  musiałam płacić ZUS-u

Składki oprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  są chyba najbardziej nie lubianym „obciążeniem” płaconym przez przedsiębiorców. Wpłacając podatek mamy jeszcze opcję, iż w zeznaniu rocznym  odzyskamy jego część, wykorzystując rozmaite ulgi podatkowe, o których pisałam już na swojej stronie  . Zapłaconych składek na ubezpieczenia niestety tak szybko ( o ile wogóle ) nie odzyskamy 🙂

Nowo powstałe firmy po spełnieniu warunków, z którymi można zapoznać się na stronie ZUS, mają prawo do skorzystania z preferencji w opłacaniu składek  tj. ulga na start, tzw. „ mały ZUS”. Firmy osiągające przychody nie przekraczające 120 tys. zł w niektórych przypadkach mogą korzystać z „ małego ZUS plus”. Jednak po upływie preferencyjnego okresu wielu właścicieli firm co miesiąc wpłaca do ZUS nawet 1457,49 zł ( ile wynoszą teraz składki ZUS w 2021 roku możesz dowiedzieć się ze strony ZUS). Kto z Was choć przez chwilę  nie pomyśli wówczas… „ JAK TO BY BYŁO PIĘKNIE MIEĆ FIRMĘ I NIE PŁACIĆ ZUS”. Czy wiecie, że jest to możliwe? Odpowiedź w poniższym tekście.

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w większości przypadków nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy itp. jeśli nikogo nie zatrudniamy.

Musimy jednak pamiętać o tym, że :

– spółka musi być wieloosobowa- co oznacza, iż musi być minimum dwóch wspólników. Ważny jest nie tylko sam fakt dzielenia udziałów pomiędzy co najmniej 2 udziałowcami, ale również procentowy ich podział. Nie istnieje  żaden zakaz mówiący, iż jeden wspólnik nie może mieć 1% udziałów w spółce a drugi 99%- z mocy prawa nadal pozostaje ona spółką z o.o.  Jednakże ZUS w swoim orzecznictwie kwestionuje taką sytuację , uznając iż jest to spółka jednoosobowa.  W konsekwencji zostaną nam naliczone składki od momentu założenia spółki – w pełnej wysokości. Wspólnicy sp. z o.o. nie korzystają bowiem z żadnych preferencji  w tym zakresie. Jest to dosyć istotny fakt dla osób, które zakładają spółkę z o.o głównie po to, aby uniknąć płacenia składek.

– jednoosobowa spółka z o.o. jest traktowana przez ZUS jak jednoosobowa działalność gospodarcza, z tą różnicą , iż jedyny udziałowiec nie ma prawa do skorzystania z preferencji w opłacaniu składek ZUS. Jest to dosyć istotne w momencie, kiedy zakładamy działalność po raz pierwszy i mamy prawo do korzystania z ulgi na start czy tzw. „ małego ZUS”. Jeżeli jedyny udziałowiec ma natomiast  inny tytuł do ubezpieczeń ( np. umowa o pracę ), z tytułu którego  opłaca już składki ZUS, w spółce z o.o. opłacana jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie, opisane powyżej sytuacje są jedynie poglądowe. Jeżeli planujecie założyć działalność gospodarczą – czy to jednoosobową czy spółkę, zawsze polecam skorzystanie z usług profesjonalisty. Koszt konsultacji często jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie da nam indywidualnie dobrane dla naszej firmy rozwiązanie.

Rozpatrując korzyści w postaci braku obowiązku opłacania składek ZUS nie możemy zapomnieć, iż taka sytuacja może mieć swoje negatywne konsekwencje. Należy pamiętać o tym , iż nie mamy wówczas opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego. Musimy zatem sami zadbać, aby na wypadek wizyty u lekarza nie ponosić pełnych jej kosztów. Ponadto nie mamy ubezpieczenia chorobowego –nie przysługują nam zasiłki wypłacane przez ZUS np. chorobowy, opiekuńczy.  Nie mamy odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. I choć wiem, iż wielu z Was nie wierzy w wysoką emeryturę z ZUS, to jednak nikt nie chciałby otrzymać w przyszłości  tej najniższej. Istnieje szereg rozwiązań w tym zakresie –  również w tym przypadku polecam kontakt ze specjalistą.

Spółka z o.o. jest rzadko praktykowaną formą prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy często boją się zakładania spółek z o.o. postrzegając je jako bardzo skomplikowane twory. Nic bardziej mylnego. Wystarczy powierzyć księgowość swojej spółki profesjonaliście, a okazuje się , że nie jest to takie straszne. Prowadzenie pełnej księgowości, bilanse i sprawozdania będą wówczas zadaniem księgowego/biura rachunkowego. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania odnośnie funkcjonowania spółek z o.o. lub planujecie założenie działalności w takiej formie – zapraszam do kontaktu